Kritická situace je u některých profesí, zejména řemeslné výroby a některých služeb – instalatérů, zámečníků, pekařů, nebo kadeřnic. Růžové to není ani ve výrobě, některé firmy proto zaměstnance odměňují třináctými a čtrnáctými platy a dalšími benefity, které by jinde nezískali. Každý schopný podnikatel si je vědom, že využít hospodářského profitu znamená rozšířit výrobu a přijmout další zaměstnance. Za doporučení nové pracovní síly se po jejím zapracování také lidem vyplácí odměny, většinou od 5 do 15 tisíc. Firmy garantování těchto odměn dokonce veřejně inzerují.
Náborové příspěvky
Větší továrny a podniky využívají lákavých náborových příspěvků, u kvalifikovaných profesí jdou takové částky až do několika desítek tisíc korun. Někde se můžete setkat s losováním o peněžité výhry, ve hře bývá i sto tisíc korun a pro mnohé zaměstnance je pravidelná loterie důvodem k setrvání ve firmě. Nábor nových pracovních sil tak někomu z vás může připomínat absurdní filmové scény z české komedie ze 70. let s názvem „Já to tedy beru, šéfe!“
Příspěvky na bydlení a dopravu do zaměstnání
Zaměstnavatelé přispívají svým podřízeným i na dopravu, to není nic překvapivého ani neobvyklého, příspěvky na cestování hromadnými dopravními prostředky i autem pokrývají zcela jejich náklady. Další lákavou motivací jsou finanční injekce na bydlení, tehdy se lidem hradí výdaje za energie a někdy pokryjí i složku nájemného.
Nonstop školky, profesionální chůvy
Člověk věci neznalý, který nemá přehled, jak se některé firmy předhánějí v touze přiklonit si na svou stranu schopného pracanta, může žasnout nad tím, že některé podniky zřizují školky pro děti s provozní dobou po celý týden 24 hodin denně. V některých z nich naleznete profesionální chůvy, ty děti nejen pohlídají, ale i vyzvednou ze školy, dochází s nimi do rodin, odvedou děti do zájmového kroužku atd. Zaměstnanec přitom za takové komplexní služby hradí pouze polovinu nákladů.
Nemalé investice firmy vkládají do podpory zdraví – tělesného pohybu zaměstnanců, kteří pracují jak manuálně, tak i sedavým způsobem. Běžné jsou placené masáže, bruslení, plavecké bazény a sauny, fitness centra a další. Některé firmy rády své zaměstnance hýčkají i podnikovými rauty, oslavami narozenin, nebo dokonce sportovním kláním. Zajistí firemní fotbalové zápasy, ale i netradiční slaňování horolezeckých terénů, „zorbing“, plavby na raftech a další společenské akce, kde se zaměstnanci lépe poznávají, a kde se mezi nimi utužují přátelské vztahy.