Prvním krokem k eliminování pocitu špatnosti ze sebe po utrácení velkého počtu peněz je rozdělení si peněz na různé účely.
Dejme tomu že budete měsíčně brát 25 tisíc čistého, pojďme si ho nyní přerozdělit –
· Jídlo a pití
Částka: 8 000
· Nájem / hypotéky / dluhy
Částka: 7 500
· Hygienické prostředky (prací prášky, prášky do pračky, toaletní papíry, mýdla atp.)
Částka: 4 000
· Vedlejší (léčiva, kancelářské potřeby, atp.)
Částka: 2 000
· Utrácení
Částka: 1 500
· Šetření a spoření
Částka: 2 000
S tímto budete mít přehled o tom kolik peněz jste na co přiřadil a v případě, že peníze budete mít fyzicky u sebe, budete moct sledovat kolik jste již utratil za dané věci a tím pádem mohl vědět v jaké oblasti méně utrácet.
Ze zkušeností se dá jistojistě říct, že se tyto postupy vyplatily hlavně ve velkých domácnostech, kde lidem ucházely díky nedostatečné domluvě peníze pryč a byli z toho ve stresu.
„Utrácecí taktika“
Jedním z pravidel řádného utrácení je to, že budete vědět, že Vámi koupené zboží budete moct za plnou nebo částečnou cenu vrátit, využít nebo vrátit.
V případě, že se ocitnete v situaci ve které se k Vám dostane mnoho věcí které byste mohli koupit a pak přeprodat, musíte dávat pozor na to, zda se to vyplatí – uvedeme si je na příkladu:
Totální výprodej prodejny elektra, většina věci s 80-90% slevou.
Normální člověk by činil to, že by slepě ponakupoval všechno o čem by si myslel, že bude drahé a za co dostane hodně, avšak ve výsledku prodělá a většinu věcí ani neprodá, jelikož se je pokusí střelit za plnou cenu.
Rozumný člověk si najde, kolik co na bazarech či jiných prodejních místech stojí, udělá si přibližný obrázek o ceně, odečte od nich zlevněnou kupní cenu a z výsledné ceny ještě odečte kolem 150 kč na poštovném (pro případ, že byste chtěli přeprodávat úplně nové zboží poštou).
Tudíž pokud se přesto dostanete do nálady na utrácení za vizí výdělku, můžete se inspirovat tímto krátkým návodem jak nakoupit, přeprodat a ještě z toho mít jistý zisk který by Vám třeba příště pomohl někde jinde.