Výživa na dítě je povinná, a kdo ji nesplňuje, zanedbává tak svou zákonnou povinnost, buďto úmyslně, nebo z nedbalosti. Po čtyřech měsících neplacení se již jedná o trestní čin a neplatičům hrozí až pět let vězení. Pokud jste v situaci, že vám partner naplatí výživné na vaše dítě, můžete po něm peníze vymáhat. Podle novely občanského zákoníku můžete dokonce žádat i úroky. Jestli to ovšem přiměje dlužníky, aby platili včas, je ve hvězdách.
V Čechách vyrůstá až 400 tisíc dětí bez jednoho rodiče. Vyživovací povinnost přitom neplatí 38% rodičů.
Jak tedy můžete peníze vymáhat?
1. Nejprve se zkuste s partnerem dohodnout. Naznačte mu, že pokud nezačne alimenty platit, budete na něj muset podat trestní oznámení. Podle odborníků se mnoho neplatičů trestního stíhání zalekne.
2. Pokud není možná dohoda, zkuste druhou možnost. Pokud partner na alimentech dluží již čtyři měsíce, trestní oznámení opravdu podejte. Musíte však být připraveni, že se bude soudu vyhýbat. Například využije „účinné lítosti“. To znamená, že může dluh začít splácet ještě dříve, než soud vyhlásí rozsudek. Ovšem s placením může opět přestat, čímž může začít opětovné stíhání. Nastartuje se tím nekonečný kolotoč, který nebude brát konce….
3. Pokud máte rozsudek o výši výživného, můžete peníze vymáhat pomocí exekutora. Je tedy potřeba podat návrh na exekuci.
Trestní oznámení
Pokud chcete podat trestní oznámení, musíte nejprve zajít na policii. Zde podáte písemné trestní oznámení. K tomu budete potřebovat doklad totožnosti, rodné listy dětí, rozsudek o rozvodu manželství, rozsudek o svěření dětí do vaší péče, rozsudek o výši výživného, potvrzení o studiu dětí, výpisy z účtu potvrzující placení předchozího výživného. Tyto dokumenty předložte v originále, policie si pořídí kopie a originály vám vrátí.
Policie pak na základě informací a údajů zkontaktuje dlužníka, vyslechne ho a sdělí mu obvinění. Policie vás pak bude o výsledku své práce informovat do 30 dnů, ovšem pouze tehdy, když o to výslovně požádáte.
Dále státní žalobce podá návrh na podání žaloby. Poté je již vše v rukách soudu.