EKO-zahradničení

 EKO zahrada je zahrada v souladu s přírodou a má své zásady, pojďme si je tedy nejdříve projít.

·         Nepoužívá chemické a jedovaté prostředky – ani proti hmyzu, ani proti jiným „škůdcům“, ani proti plísním a ani pro zlepšení úrody – zkrátka a dobře naprosto žádné toxické přípravky.
bio zahrada
·         „Škůdce“ nezabíjíme. Buď se je naučíme využívat, nebo je odháníme. Případně využíváme přirozených predátorů. Nikdy však nelíčíme pasti ani je nehoníme motykou po zahradě.

·         Nesázíme plantáže či monolitické záhony. Ani nemáme na zahradě holé pláně nakrátko zastřiženého anglického trávníčku, kde nesmí vyrůst jediná pampeliška. Využíváme přirozené směsi rostlin, které si vzájemně pomáhají. Odhání si škůdce či žijí v symbióze anebo si alespoň nekonkurují.

·         Nevyužíváme sami pro sebe všechen prostor. Nechte zahradě nějaké divoké zákoutí pouze pro zvířata či rostliny. Nezastřihujte pak tyto zákoutí na centimetr přesnou geometrickou soustavu. Nechte je volně růst a pouze případně udržujte.
výsadba v zahradnictví
·         Stejně tak by i ostatní rostliny měly mít určitou volnost a přirozenost. Není sice zakázáno byť jen vzít do ruky nějaké ty zahradnické nůžky či motyku, nebo nenechat si vyrůst všude jednu a tu samou rostlinu, ale neměly byste mít takzvanou francouzskou zahradu.

·         Proti škůdcům, chorobám a plísním využíváme přírodní prostředky, přirozené predátory a sousedské vztahy určitých rostlin.

·         Nebojujeme s klimatem, nesnažíme se pěstovat datle a fíky uprostřed Sibiře. Pěstujeme rostliny přirozené pro náš klimatický pás.

·         Nezabetonujeme tolik prostoru, kolik jen jde. Místo toho máme zeleň všude, kde je to možné. V případě stavby se snažíme využívat ekologické a přírodu nenarušující materiály.

·         Vše v našich zahradách podporuje a je řízeno zákony přírody tak nejlépe, jak je dokážeme pochopit.

·         Příroda je náš přítel a nikoliv oponent či protivník

Nevěříte, že na tomto lze ušetřit? Ale ano a důvody jsou prosté. Jedovaté přípravky jsou předražené a navíc škodí všem živým organismům v zahradě i okolí. Vše je totiž propojeno se vším. Koloběh přírody je neměnný a nemůžeme proti němu bojovat – respektive můžeme, ale zcela zbytečně a jednou se nám to navíc špatně vrátí.

Využitím sousedských vztahů a přirozeného koloběhu života ušetříte tím, že nemusíte zkoušet milióny pokusů, ale „škůdci“ odejdou sami. Navíc nemusíte mít špatné svědomí z jejich zabíjení. Různorodé záhony také pomáhají předcházet zahradnickým pohromám.

Tedy když slimák najde záhon salátů anebo se vám na jehličnany dají houby. V záhonech se zkáza šíří jako požár. Nenarušováním přirozené struktury přírody se navíc udržuje vodní koloběh a půda zůstává plná živin.
Suma sumárum: ušetříte za chemii, pasti,  za hnojiva, zavlažování, za obnovování zpustošených záhonů a mnoho dalších věcích.

Navíc pomáháte udržet zdravou planetu, přírodu a dokonce i sami sebe. Dříve nebo později se totiž vámi používané chemikálie dostanou i do vašeho těla. Při EKO zahradničení na sebe můžete být hrdí.