Majitelé domů se zahradou dobře vědí, že po dlouhé zimě, obojí potřebuje úklid a přípravu na nadcházející roční období.
Co všechno taková příprava obnáší?
Začněte úklidem chodníčků a teras. Zbavte je mechu a nežádoucích nečistot. Můžete použít vysokotlaké čističe. Vyčistěte spáry. Tráva, která prorůstá dlažbou, žádnou ozdobou nebude. Nejlepší způsob bude manuální odstranění. Máte-li terasu dřevěnou, ošetřete ji vhodným lakem na dřevu.
Jarní úklid domu, jde ruku v ruce s úklidem zahrady. Během března už bude vhodné období k tomu, abyste začali se zahradními pracemi. Než se pustíte do samotných zahradních prací, měli byste si nejprve zkontrolovat, zda máte v pořádku veškeré potřebné nářadí. Zkontrolujte zahradní nábytek a v případě potřeby ho opravte. Až nastanou slunné dny a budete chtít posedět na zahradě, oceníte, že máte nábytek připraven.
Pokud jste to ještě neudělali, máte už poslední možnost k prořezu a ošetření bobulovin. Do stříhání se, ale nepouštějte, pokud ještě budou hrozit mrazy. Řezy na ovocných stromech nezapomeňte ošetřit štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Je také čas ošetřit stromy účinnými prostředky proti škůdcům. Jestli potřebujete pokácet strom, udělejte to právě v tomto období.
Nejvíce práce budete mít po zimě s trávníkem. Vyčistěte ho od napadaných nečistot. Vysbírejte klacky a listí. Trávník byste také měli zbavit mechu. Na vymrzlá a holá místa vysejte travní semeno.
Přípravu bude vyžadovat i skleník. Neměli byste zapomenout na jeho desinfekci. Zbavíte se škůdců, které se vám přes zimu ve skleníku zabydleli. Omyjte okna, aby do skleníku mohlo proudit co nejvíce světla. Máte-li některé tabule rozbité, vyměňte je za nové a zvažte, jestli by nebylo lepší nahradit sklo lehčím materiálem. Pokud bude potřeba, natřete kovovou konstrukci. Zryjte zeminu a přidejte novou. Na škodu nebude její prohnojení. Můžete použít čerstvý nebo granulovaný hnůj. Zeminu pořádně prolijte vodou.