Přibývá lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že když budou vlastníky zbrojního průkazu a koupí si odpovídající zbraň, budou ve větším bezpečí. Být vlastníkem střelné zbraně ale nemůže být každý. Pokud chcete splňovat všechny zákonem dané podmínky, musíte složit zkoušky odborné způsobilosti, splňovat zdravotní podmínky a v neposlední řadě ještě podat žádost o zbrojní průkaz.
Zdravotní způsobilost
Kontrola zdravotní způsobilosti je první část, kterou byste si měli ověřit, že splňujete. Je úplně zbytečné zaplatit a prodělat teoretický i praktický výcvik a následně zjistit, že z nějakého důvodu nesplňujete podmínky zdravotní způsobilosti. Ale pozor, její platnost je pouze 3 měsíce, takže musíte vše řádně naplánovat.
Zkouška odborné způsobilosti
Skládá se ze dvou částí – teoretický test a praktická zkouška. Co se týče teoretického testu, obsahuje 30 otázek, na které je dobré se pečlivě připravit. Dále budete předvádět bezpečnou manipulaci se zbraní a v závěru také střelbu ze zbraně.
Žádost o zbrojní průkaz
Podáváte na příslušném útvaru Policie ČR. Vyřízení všech potřebných částí může trvat i několik měsíců.
Zakoupení zbraně
Pokud jste majitelem zbrojního průkazu, můžete začít s výběrem zbraně.
Zbraně se dělí do čtyř základních kategorií:
· Kategorie A – do této skupiny patří převážně zbraně vojenské, které nelze zakoupit pro soukromé účely
· Kategorie B – do této skupiny patří krátké i dlouhé střelné zbraně, jako jsou pistole, pušky, kulovnice a brokovnice. Zde musíte požádat Polici ČR o povolení k držení těchto zbraní. Tento typ zbraní lze využívat právě k ochraně zdraví nebo majetku.
· Kategorie C – více než dvouranové a opakovací zbraně, které jsou nutné vždy registrovat.
· Kategorie D – tady najdete nabídku vzduchovek, předovek, plynovek, luků a kuší. Zde je podmínkou vlastnictví zbraně minimální věk 18 let a právní způsobilost.
V každém případě se vždy obraťte na odborníky, kterými jsou legální prodejci zbraní nebo příslušníci Policie ČR, kteří vám zodpoví všechny vaše dotazy.