Když se řekne zahrádkář, představíme si většinou postaršího pána v zahradní zástěře, holínkách, slaměném klobouku, který drží v ruce hadici, konev, hrábě nebo nějaké jiné zahradnické náčiní. Jsou zahrádkáři, kteří se specializují na užitkovou zahradu a vyžívají se od brzkého jara v pěstování zeleniny a ovoce a jsou zahrádkáři, jejichž specializací je okrasná zahrada a záhon s ředkvičkami byste u nich hledali těžko. A pak jsou obojživelníci, kteří se věnují obojímu.
V rámci okrasné zahrady se zase vyčleňují různé typy specialistů. Jedni jsou orientovaní na kaktusy a sukulenty, druzí na bonsaje, další na okrasné dřeviny, na skalkové rostliny nebo třeba na růže. Růže je květina asi ze všech nejznámější. Často hraje hlavní roli v knihách, básních, pohádkách, filmech a různých životních příbězích. Je to květina s poselstvím, hodně oblíbená veřejností a také velice hojně šlechtěná. Po republice bychom našli mnoho různých rozárií, kde bychom mohli obdivovat krásu těchto vznešených květin.
Pěstování růží není ovšem procházka růžovou zahradou. Ač jsou plody našeho snažení a naší práce opravdu krásné, tedy lépe řečeno květy, tak cesta k nim je trnitá a obtížná. Málokteré jiné rostliny na zahradě vyžadují tolik péče a pozornosti a jsou náchylné k tolika chorobám, jako právě růže. Musíte počítat s různými nemocemi, které někdy odstraníte pouze úplným zlikvidováním a odstraněním napadené rostliny, s ochranou proti mrazu, s pravidelným hnojením, se zastřihováním, s omlazováním, se škůdci, kteří požírají listy a poupata a s dalšími problémy, které mohou při pěstování nastat.
Na trhu najdete odolnější i choulostivější odrůdy, proto začněte nejdříve raději s těmi odolnějšími a postupně se propracovávejte k těm méně odolným. Na růže si musíte umět udělat čas. Nemusíte jim zrovna zpívat, ale budete-li si s nimi povídat, určitě jim to prospěje.