Zánět středouší patří mezi poměrně velmi časté onemocnění dětského věku. Postihuje děti všech věkových kategorií. Dítě má středouší ještě nedovyvinuté a anatomické poměry dovolují, aby infekce snadno pronikla až ke střednímu uchu. Stačí pak menší infekce nosohltanu či jiné nemoci a infekce snadno přestoupí na sliznici ucha.
Příčiny nemoci u dětí v 1. roce věku
Choroba u takto malých dětí je podmíněna jak nedovyvinutým středouším, tak náchylností k infekci v raném věku. Na vině také bývá nízká obranyschopnost organismu. Jen výjimečně jsou pak příčinou špatné hygienické podmínky, ve kterých dítě žije, nedostatek vitaminů špatná péče a další faktory.
Příčiny nemoci u dětí ve věku 2. – 14. Let
Nejčastější příčinou u dětí této věkové kategorie bývá chronicky zbytnělá nosohltanová mandle, která je zásobníkem choroboplodných zárodků, které se vyplaví pokaždé, je-li dítě nějak oslabeno. Zánět středního ucha se pak stává chronickým onemocněním, které postihuje dítě opakovaně. Velkou vinu nese pobyt v dětských kolektivech, kde není o šíření rýmy a kašle nouze.
Příznaky onemocnění
Příznaky jsou většinou celkové. Je to nevůle, teplota, bolestivost postiženého ucha, nechutenství někdy i zvracení. Při neléčeném zánětu někdy dochází i k samovolnému prasknutí bubínku a vytékání hnisu ven z ucha.
Léčba onemocnění
V dnešní době je důležité přijít s dítětem k lékaři včas. Jedině ušní lékař může určit správnou diagnózu. Pokud je zánět v počátcích, postačí aplikovat nosní kapky, srážet horečku a držet dítě v klidu. Zánět se mnohdy sám vstřebá. Pokud již je za bubínkem hnis, musí se bubínek propíchnout a hnis pak samovolně vyteče.
Po této proceduře dochází k velké úlevě od bolestí. Pak je většinou třeba užívat antibiotika a sledovat, zda se zánět nešíří i na jiné orgány hlavy. Rekonvalescence by měla být dostatečně dlouhá, aby se dítě zotavilo a do kolektivu se vrátilo zcela zdravé.